Gotland Grand National 2010

Anton åkte 7 varv och blev trea i Juniorklassen i årets GGN.


Det var 7 elitförare och 6 juniorer som åkte 7 varv i årets GGN. Anton Wallin var en av dem
och han tog hem tredjeplatsen av 129 startande i Juniorklassen och blev åtta totalt.
 


Förberedelserna är en stor del av att åka GGN. Här är det full aktivitet i Hondatältet på
förmiddagen före start.


Lite assistans av brorsan är alltid bra.


Servad och klar!


Antons mål innan start var att nästa år stå i seedningsfållan och slippa trängas.


Starten har gått och allra först kommer junioren Robert Bergman (1846). På utsidan kommer
Jocke Wicksell (22) och på innern Samuli Aro (2) före Mats Nilsson (1).


Robert Bergman som debuterade i GGN ledde Juniorklassen i början men blev 4:a i mål.


John-Christian Seljord fick en bedrövlig start men åkte snabbt upp sig genom fältet och vann
Juniorklassen.


Anton fick inte heller någon drömstart och åkte även han upp sig genom fältet.


Det var lite skitigt på Allhage myr.


Anton laddar för omkörning strax efter Redbullhoppet.


Adam Boberg hade bra fart i början men fick tyvärr punktering på andra varvet och tvingades
att lägga alldeles för mycket tid på ett däckbyte.


Anton kämpar på. Min Honda CRF450R gick helt perfekt idag, sa han efter loppet.


Det var en torr, fin och lättkörd bana i år. Undrar om föraren till denna motorcykel höll med?


Glasögonen fungerade perfekt tills det tog slut på Rolloff.


Robin Ember brukar alltid åka bra i långloppen. Blev femma i Juniorklassen.


Enda missödet för Anton under loppet var att slog runt framlänges en gång på sjunde varvet
men cykeln stannade aldrig så jag tappade inte så mycket, sa Anton.


Cykeln var i slutet av tävlingen rätt ren och fin.


Anton Wallin var helnöjd efter målgång.


Honda Johansson mpe var etta och trea i Juniorklassen.


1 John-Christian Seljord NOTODDEN CK. 7 varv på tiden 03:27:03
2 Fredrik Berg KARLSKOGA ENDUROKLUBB. 7 varv på tiden 03:27:53
3 Anton Wallin WOXNADALENS MK 7 varv på tiden 03:28:15
4 Robert Bergman VÄSTERÅS MK 7 varv på tiden 03:29:20
5 Robin Ember SMK EKSJÖ MC&US 7 varv på tiden 03:30:15
6 Tommy Sjöström ALFTA EDSBYN MOTOCROSSKLUBB 7 varv på tiden 03:32:08
7 Linus Fasth LINKÖPINGS MS 6 varv på tiden 03:03:56
8 Johan Edlund KARLSKOGA ENDUROKLUBB 6 varv på tiden 03:03:59
9 Pontus Högberg SKUTSKÄRS MS 6 varv på tiden 03:05:53
10 Rasmus Lavesson SMK KRISTIANSTAD 6 varv på tiden 03:07:43
11 Niklas Lindberg SMK GÄVLE 6 varv på tiden 03:10:00
12 Fredrik Kvarnström FOLKARE MK 6 varv på tiden 03:10:00
13 Johannes Törnqvist ÖSTHAMMARS MK 6 varv på tiden 03:10:10
14 Viktor Björklund VÄSTERÅS MK 6 varv på tiden 03:10:33
15 Rickard Sandberg TRANÅS MS 6 varv på tiden 03:11:17  

 

Damklassen


1 Katrine Rye-Holmboe LUNNER MS 5 varv på tiden 03:14:19
2 Sanna Bergman SALA MSK 5 varv på tiden 03:14:39
3 Emelie Nydén NORRAHAMMARS MK 5 varv på tiden 03:22:24
4 Lena Husak TEAM FORMSVACKA ENDUROKLUBB 5 varv på tiden 03:25:17
5 Amanda Elvin FALKERUD ENDUROKLUBB 5 varv på tiden 03:31:12


 

Elitklassen


1 Mats Nilsson SMK DALA 7 varv på tiden 03:17:10
2 Anders Eriksson TIBRO MK 7 varv på tiden 03:18:35
3 Samuli Aro TUUSULAN MOTTORIKERHO 7 varv på tiden 03:19:37
4 Patrik Wicksell GÖTA MS 7 varv på tiden 03:20:43
5 Matti Seistola SML 7 varv på tiden 03:25:00
6 Pär Olsson KILS MK 7 varv på tiden 03:30:32
7 Carl-Johan Bjerkert VIMMERBY MS 7 varv på tiden 03:33:42
8 Magnus Edberg HUSKVARNA MK 6 varv på tiden 03:01:54
9 Kim Nilsson VIMMERBY MS 6 varv på tiden 03:02:12
10 Fredrik Georgsson TIBRO MK 6 varv på tiden 03:02:40
11 Daniel Persson MK ENDURO TEAM ÖREBRO 6 varv på tiden 03:04:47
12 Martin Granquist BOTKYRKA MK 6 varv på tiden 03:06:05
13 Emil Andersson FMCK HÄSSLEHOLM 6 varv på tiden 03:08:03
14 Miko Mellin MÄNTS MK 6 varv på tiden 03:10:20
15 Emil Carlsson GÖTA MS 6 varv på tiden 03:13:50

 

Läs mer på: www.johanssonmpe.se

 

 

www.wallinracing.se