Säsongen 2010

December 19/12 Vintercupen Hofors SMK Hofors
Januari 2/1 Vintercupen Fragg FNE
Januari 24/1 Vintercupen Gävle SMK Gävle
Januari 30/1 Vintercupen Falun FMCK Falun
Februari 7/2 Vintercupen Folkare Folkare MK
Februari 13/2 Vintercupen Söderbärke Grängesbergs MS
Februari 20/2 Vintercupen Söderhamn SMK Söderhamn
Februari 27/2 USM Enduro Östersund Fältjägarnas Enduroförening
Februari 28/2 SM Enduro Östersund Fältjägarnas Enduroförening
Mars 6/3 Vintercupen Hedemora SMK Hedemora
April 24-25/4 JSM Motocross Visselfjärda Vissefjärda CK
Maj 1/5 USM Enduro Vetlanda Solshesters MCK
Maj 8/5 SM Enduro   Norrahammars MK
Maj
 
11/5 Sommarcupen
Enduro
Räfsbo Folkare MK
Maj 15-16/5 JSM Motocross   MCK Hallandia
Maj
 
27/5 Sommarcupen
Enduro
Hofors SMK Hofors
Maj 29/5 SM Enduro   FMCK Borås
Juni 5/6 USM Enduro Karlskoga Karlskoga Enduroklubb
Juni
 
10/6 Sommarcupen
Enduro
Skutskär Skutskärs MS
Juni 12-13/6 SM Motocross Finspång
Juni
 
17/6 Sommarcupen
Enduro
Årsunda AMF Årsunda
Juni

 
19/6 Serien Motocross Rörberg SMK Gävle
Juni

 
20/6 Serien Motocross Grängesberg Grängesberg
Juni 28/6 Mascupen Mx    
Juni 29/6 Mascupen Mx    
Juni 30/6 Mascupen Mx    
Juli
 
1/7 Sommarcupen
Enduro
Gävle SMK Gävle
         
Juli 9-10-11/7 Stångebroslaget   Linköpings MS och FME
Juli 17/7 Battle of Vikings Fjugesta http://www.mrenduro.se/battle.html
Juli 24-25/7 Motionscross Viken Woxnadalens MK
Juli
 
28/7 Sommarcupen
Enduro
Norberg FNE
Juli 31/7-1/8 JSM Motocross   Vakant
Augusti 7/8 Mittendurocupen Hudiksvall FMCK Hudiksvall
Augusti
 
7/8 Sommarcupen
Enduro
Hedemora SMK Hedemora
Augusti 7/8 NNO/Mafi Cup Voxna Alfta Edsbyn MCK
Augusti 14-15/8 SM Enduro   Göta MS
Augusti 21/8 Serien Motocross Borlänge  
Augusti 21/8 USM Enduro Karlsborg Tibro MK
Augusti 22/8 SM Enduro Karlsborg Tibro MK
September 4/9 Ludvikastånkan Ludvika Ludvika MS
September 4-5/9 JSM Motocross   Vakant
September
 
12/9 Serien Motocross Viken Woxnadalens MK
September 18/9 SM Enduro   Vimmerby MS
September 24-25-26/9 Ränneslättsloppet Eksjö SMK Eksjö FMCK Eksjö
September 25/9 USM Enduro Linköping Linköping MS
         
September
 
25/9 Serien Motocross Rättvik Rättvik Boda MK
September
 
26/9 Serien Motocross Mora Mora
Oktober

 
2/10 Serien Motocross
Superfinal
Bollnäs Bollnäs MK
         
Oktober 9/10 USM Enduro Skövde FMCK Skövde
Oktober 16/10 Stadionenduro Kinnekulle Götene MK
Oktober 17/10 Lag SM Enduro Hedemora SMK Hedemora
         
November
 
6/11 Gotland Grand National Tofta http://ggn.se/
November 20-21/11 Novemberkåsan Gävle SMK Gävle

 

Enduro EM/VM-kalender 2010 Preliminär

EM

1-2/5              Frankrike

26-27/6           Polen

17-18/7           Italien

10-12/9           Portugal

VM

10-11/4           Spanien

17-18/4           Portugal

22-23/5           Italien

12-13/6           Polen

19-20/6           Slovakien

28-29/8           Turkiet

4-5/9              Grekland

25-26/9           Frankrike

Motocross 2010 preliminär

SM MX1, MX2, Girls
17-18/4 SMK Kristianstad
1-2/5 BMK Uddevalla
22-23/5 Tibro MK
12-13/6 Finspångs MS
14-15/8 SMK Eksjö
18-19/9 Västerås MK

Sverige Cup
10-11/4 Hökensås MCK
8-9/5 Helsingborgs MCK
5-6/6 Njurunda MK
24-25/7 Vakant
7-8/8 Piteå MS
28-29/8 Oskarshamns MSK

Junior-SM
24-25/4 Vissefjärda CK
15-16/5 MCK Hallandia
31/7-1/8 Vakant
4-5/9 Vakant

USM/Svemo Cup
15-16/5 SMK Kristianstad
29-30/5 Linköpings MS
5-6/6 Varbergs MK
31/7-1/8 Piteå MS
4-5/9 BMK Uddevalla (ej Svemo Cup)
25-26/9 Vrigstad MK

 

 

 

 

Så här såg det ut 2009

December 2008
20/12 Gävle-Dala Vinter Enduro Cup Deltävling 1 FMCK Falun
28/12 Gävle-Dala Vinter Enduro Cup Deltävling 2 SMK Hofors
Januari 2009
3/1 Trettondagsrundan Enduro SMK DALA FALUN 
10/1 Gävle-Dala Vinter Enduro Cup Deltävling 3 FMCK GÄVLE 
17-18/1 Träningsläger
24/1 Gävle-Dala Vinter Enduro Cup Deltävling 4 FAGERSTA-NORBERG EKLUBB 
Februari
1/2 Gävle-Dala Vinter Enduro Cup Deltävling 5 SMK GÄVLE 
14/2 Skog City Grand National SMK DALA FALUN 
15/2 Gävle-Dala Vinter Enduro Cup Deltävling 6 Folkare Mk 
21/2 USM/DSM Enduro deltävling 1, Typ 1 Svensk FÄLTJÄGARNA ENDUROFÖRENING 
28/2 Gävle-Dala Vinter Enduro Cup Deltävling 7 GRÄNGESBERGS MS 
Mars
7/3 Gävle-Dala Vinter Enduro Cup Deltävling 8 SMK HEDEMORA 
April
18/4 USM/DSM Enduro deltävling 2, Typ 2 VIMMERBY MS 
  19/4 NNO Mafi Cup Skutskärs MS
25/4 USM/DSM Enduro deltävling 3, Typ 1 FMCK SKÖVDE 
25/4 NNO Mafi Cup Hedesunda CK
Maj
  6/5 Motospeed SMK GÄVLE 
  14/5 Gävle-Dala Sommar Enduro Cup SMK HOFORS
16/5 Mittendurocupen Deltävling 1 TIMRÅ ENDUROKLUBB 
  16/5 Serien deltävling 1 AMF ÅRSUNDA
  23/5 Hälsingeracet LJUSDALS MK
  24/5 Hälsingeracet LJUSDALS MK
30/5 Mittendurocupen Deltävling 2 FÄLTJÄGARNA ENDUROFÖRENING
Juni
  3/6 Motospeed SMK HOFORS
  7/6 NNO Mafi Cup SMK GÄVLE 
  10/6 Motospeed SMK DALA FALUN
  13/6 Serien deltävling 2 WOXNADALENS MK
  17/6 Motospeed AMF ÅRSUNDA
  22/6 Mascupen RÄTTVIK BODA MK
  23/6 Mascupen SMK DALA FALUN
  24/6 Mascupen FOLKARE MK
  25/6 Gävle-Dala Sommar Enduro Cup SMK GÄVLE 
27/6 Mittendurocupen Deltävling 3 Flyttad till Hammarstrand
Juli
  1/7 Motospeed BOLLNÄS MK
3-5/7 Stångebroslaget Stångebroslaget.com
  22/7 Motospeed RÄTTVIK BODA MK
22/7 Gävle-Dala Sommar Enduro Cup FAGERSTA-NORBERG ENDUROKLUBB
Augusti
1/8 USM/DSM Enduro deltävling 4, Typ 2 ÅSÄTRA MK 
  5/8 Motospeed WOXNADALENS MK
  6/8 Gävle-Dala Sommar Enduro Cup SMK SÖDERHAMN
  8-9/8 Dråpslaget ÖREBRO MK
  9/8 Serien deltävling 4 inställd SKUTSKÄRS MS
  13/8 Gävle-Dala Sommar Enduro Cup SKUTSKÄRS MS
  15/8 NNO Mafi Cup LJUSDALS MK
15/8 Mittendurocupen Deltävling 4 FMCK HUDIKSVALL 
  20/8 Gävle-Dala Sommar Enduro Cup SMK DALA FALUN
  22/8 Serien deltävling 5 Folkare Mk 
22/8 USM/DSM Enduro deltävling 5, Typ 1 Lundapokalen
  23/8 NNO Mafi Cup SMK DALA FALUN
  29/8 Gävle-Dala Sommar Enduro Cup SMK HEDEMORA
30/8 Mittendurocupen Deltävling 5 NORABYGDENS IK 
30/8 NNO Mafi Cup (Tidskval) WOXNADALENS MK
September
  5/9 Ludvikastånkan LUDVIKA MS
  13/9 NNO Mafi Cup (Tidskval) RÄTTVIK BODA MK
19/9 USM/DSM Enduro Final, Typ 1 Svensk Folkare Mk 
19/9 NNO Mafi Cup BOLLNÄS MK
  20/9 NNO Mafi Cup ALFTA-EDSBYN MOTOCROSSKLUBB
Oktober
  3/10 Serien deltävling 6. Avslutning Hedesunda
3/10 Mittendurocupen Deltävling 6 Final NJURUNDA MK 
16-18/10 Ränneslättsloppet Enduro SMK EKSJÖ MC&US 
31/10 Gotland Grand National FMCK GOTLAND 

 

 

Så här var det 2008:

2008 års tävlingar

Februari

Söndag   17/2    Vintercupen Folkare
Lördag    23/2    Vintercupen Grängesberg
Söndag   24/2    Vintercupen  Gävle

Mars

Lördag    1/3     Vintercupen Hedemora
Lördag    8/3     Skog City

April 

Lördag    26/4    USM enduro Skövde
Lördag    26/4    NNO Hedesunda

Maj

Torsdag   1/5     USM enduro Finspång   
Söndag    4/5     NNO Gävle
Lördag    10/5    USM motocross Uddevalla
Söndag    11/5    USM motocross Uddevalla
Söndag    11/5    Mittenduro Östersund
Torsdag   15/5    Sommarcupen Folkare
Söndag    17/5    NNO Alfta-Edsbyn
Torsdag   22/5    Sommarcupen Hofors
Lördag     24/5    Mittenduro Hudiksvall
Lördag     24/5    NNO Dala
Lördag     24/5    USM motocross Tomelilla   
Söndag    25/5    USM motocross Tomelilla
Torsdag   29/5    Sommarcupen Årsunda
Lördag     31/5    USM enduro Åsätra

 Juni

Onsdag    4/6    Sommarcupen FMCK Gävle
Söndag    8/6    Mittenduro Njurunda
Lördag    14/6   NNO Ljusdal

Juli

Fredag     4/7    Stångebroslaget
Lördag     5/7    Stångebroslaget
Söndag    6/7    Stångebroslaget
Lördag    12/7   Lömingrundan Furudal
Lördag    19/7   USM enduro Fjugesta
Onsdag   23/7   Sommarcupen Fagersta-Norberg

Augusti

Lördag     2/8     Mittenduro Timrå
Lördag     2/8     NNO Bollnäs
Torsdag    7/8     Sommarcupen Skutskär
Fredag      8/8    Dråpslaget Örebro
Lördag      9/8    Dråpslaget Örebro
Söndag    10/8    Dråpslaget Örebro
Torsdag   14/8    Sommarcupen Söderhamn
Lördag    23/8     USM enduro Tibro
Söndag    24/8     Sommarcupen Hedemora
Söndag    24/8    USM motocross Göta
Söndag    31/8    Mittenduro Norabygden

September 

Lördag    20/9     NNO Skutskär
Söndag    21/9    USM enduro Norrahammars MK
Söndag    28/9    Hälsingeracet Ljusdal
Söndag    28/9    Vicentjakten

Oktober

Lördag    4/10      Mittenduro Östersund
Lördag    4/10      Gästrikeracet Ockelbo
Fredag    17/10     Ränneslätt
Lördag    18/10     Ränneslätt
Söndag    19/10    Ränneslätt

November

Lördag    1/11    GGN